pátek, 10 březen 2017 14:25

Měření refraktometrem

Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Refraktometr dokáže být dobrý sluha, ale také hodně špatný pán.

Důkazem toho jsou diskusní fóra plná neustále se opakujících nářků typu Dokvasilo mi pivo, ale jeho hustota je pořád strašně vysoká. Důvod je jednoduchý. Pokud měřený roztok (v našem případě kvasící mladina či již vykvašené pivo) obsahuje alkohol, hodnota naměřená refraktometrem neodpovídá skutečnosti. Nicméně pokud známe stupňovitost mladiny před jejím zakvašením, je možné se jednoduchým výpočtem k reálné (respektive reálnější) hodnotě dopídit.

Druhým úskalím, na které můžeme při používání refraktometru narazit, je fakt, že každý jednotlivý přístroj naměřené hodnoty stupňovitosti určitým způsobem zkresluje či posunuje. Dobrou zprávou ale je, že hodnota posunu je stejná pro všechna měření příslušným refraktometrem (tj. nezávisle na stupňovitosti či obsahu alkoholu v měřeném vzorku). Pokud si dokážeme velikost posunu (neboli korekční faktor refraktometru) zjistit, stačí nám pak naměřenou hodnotu vydělit korekčním faktorem, čímž získáme správnou hodnotu stupňovitosti ve stupních Brix. A tato upravená hodnota potom v domácích podmínkách v zásadě odpovídá stupňům Plato.

Takže pojďme si teď ukázat, jak se z výše zmíněnými překážkami vypořádat.

 

Korekční faktor refraktometru

Jak jsem již nastínil výše, každý jednotlivý refraktometr může (ale nemusí!) poskytovat více či méně zkreslené hodnoty měření i v případě, kdy vzorek neobsahuje alkohol. Existuje nezanedbatelná naděje, že čím čínštější přístroj vlastníte, tím více se budou naměřené hodnoty lišit od skutečnosti. S klesající cenou přístroje také roste možnost, že i opakované měření jednoho vzorku bude vracet rozdílné hodnoty! Takže jak z toho ven? K výpočtu korekčního faktoru refraktometru lze použít například nástroj na stránkách HomeBrewMap. Postup je jednoduchý, ale budete k němu potřebovat skleněný hustoměr (u kterého se předpokládá, že při měření vzorku o teplotě shodné s kalibrační teplotou hustoměru bude vracet správné hodnoty):

  • Upozornění: Celý postup vždy provádějte s jedním refraktometrem, přístroje nestřídejte (každý jednotlivý kus má jiný korekční faktor). Je to sice trošku americké upozornění typu „nedávejte domácí zvířátka do mikrovlnné trouby“, ale jistota je jistota.
  • Změřte hodnotu hustoty (nezakvašeného!) vzorku skleněným hustoměrem. Postup při měření hustoměrem by také vydal na vlastní (krátký) článek, ale na tomto místě stačí zmínit, že:
    • měření se musí provádět při teplotě, na kterou je daný hustoměr zkalibrován
    • hodnota hustoty se odečítá na úrovni „hlavní hladiny“, nikoliv na místě, kde se hladina dotýká hustoměru.
  • Ten samý vzorek změřte refraktometrem. Doporučuji provést několik opakovaných měření (po každém měření je třeba refraktometr umýt a vysušit) a hodnoty si zapisovat. Je totiž docela dobře možné, že pět po sobě jdoucích měření vám vrátí pět různých hodnot.
    • Pokud jsou opakovaná měření shodná, máte štěstí a není co řešit. 
    • Pokud se hodnoty měření stejného vzorku refraktometrem liší, spočítejte z nich například aritmetický průměr (pokud všechny hodnoty oscilují v rozumných mezích), nebo největší výchylky neberte v potaz a průměr spočítejte ze zbylých měření, nebo ...  Tady žádný univerzální návod neexistuje, prostě koukněte na množinu naměřených hodnot a selským rozumem si vyberte jednu reprezentativní hodnotu.
  • Do nástroje pro výpočet korekčního faktoru refraktometru pak zadejte hodnotu naměřenou hustoměrem a hodnotu naměřenou refraktometrem (mám na mysli tu souhrnou, například průměrnou hodnotu řekněme pěti měření). Nástroj vám okamžitě spočítá korekční faktor refraktometru.
  • Doporučení: Celý výše zmíněný postup doporučuji opakovat pro co nejvíce různých vzorků (piv). Nástroj umožňuje zaznamenat až 10 takových pokusů, přičemž výsledný korekční faktor refraktometru je vypočítán jako průměr korekčních faktorů jednotlivých měření.

 

 

V okamžiku, kdy už znáte korekční faktor vašeho refraktometru, můžete snadno zjistit skutečnou hodnotu stupňovitosti měřeného vzorku například tímto nástrojem pro korekci refraktometru na HomeBrewMap.com. Zvolte možnost nezakvašená mladina, zadejte naměřenou hodnotu i korekční faktor refraktometru a ihned se dozvíte skutečnou hodnotu stupňovitosti mladiny (v zásadě odpovídající stupňům Plato).

Jak je vidět z příkladu vpravo, může se naměřená hodnota od skutečné (v závislosti na hodnotě korekčního faktoru) nezanedbatelně lišit. Korekční faktor 1.07 je reálný a odpovídá mému refraktometru (který nepochází z Číny a nebyl levný).

 

Korekce refraktometru při měření kvasící/vykvašené mladiny

Úplně jiná situace nastává v případě, kdy se snažíme změřit stupňovitost kvasícího či vykvašeného piva. V tomto okamžiku již bude (díky přítomnosti alkoholu) vracet „chybné“ hodnoty každý refraktometr bez ohledu na jeho kvalitu, cenu či zemi původu. Pokud chceme odhadnout skutečnou stupňovitost kvasícího piva pomocí refraktometru, musíme především znát jeho počáteční stupňovitost z doby před jeho zakvašením (tj. v době, kdy ještě neobsahovalo alkohol).

Opět si pomůžeme nástrojem na korekci refraktometru ze stránek HomeBrewMap.com. Tentokrát ale vybereme možnost kvasící / vykvašená mladina, zadáme hodnotu původní a aktuální stupňovitosti (zadávají se hodnoty odečtené z refraktometru, nikoliv přepočítané!), příslušný korekční faktor a ihned se dozvíme odhad aktuální stupňovitosti.

Na reálném příkladu vpravo opět vidíme, že i když refraktometr ukazuje hodnotu 8.2°Brix, skutečná stupňovitost se pohybuje kolem tří stupňů Plato.

Poznámka: pro odhad stupňovitosti kvasícího piva existuje několik metod. Více k tomu na webu domácího pivovaru Diversity.

 

Přečteno 9852 krát Naposledy změněno pátek, 10 březen 2017 18:00
Comments (10)
This comment was minimized by the moderator on the site
Dobry den,

poridil jsem pivovarnicky refraktometr (se stupnici v Bx a SG). V navode je doporucena kalibrace pomoci destilovane vody.

Domnivam se spravne, ze po zkalibrovani uz neni treba vycislovat korekci pro spravne zmereni OG?

Uvaha je takova, ze kdyz nekolikrat namerim s destilkou SG "nulu", tak by pak pri mereni v nezakvasene mladine melo SG odpovidat cca realu.
This comment was minimized by the moderator on the site
Kalibrace v destilované s korekčním faktorem moc nesouvisí.<br />S korekčním faktorem souvisí primární určení refraktometru. Pokud máš stoprocentní jistotu, že tvůj refraktometr je primárně určen pro mladinu, tak podle mě korekční faktor určovat nemusíš.
This comment was minimized by the moderator on the site
Diky za odpoved. Kupoval jsem jej v kamennem obchode jako refraktometr urceny pro pivovarnictvi (dle navodu to je refrakt. pro mereni pivni mladiny / pivovarsky cukromer AT 32 SIXTOL), tak tomu zkusim na poprve verit :) <br /><br />Mej se fajn a at se dilo dari!
This comment was minimized by the moderator on the site
Tak jsem se v tom úplně ztratil. A počítal jsem jako divej.
Chtěl jsem udělat silnější pivo po dvou třech dnech se kvašení zastavilo na 1.030sg EPM bylo 1.060sg a nevím zda je to málo co moc. Zda přidat dextrózu do lahví či ne?
This comment was minimized by the moderator on the site
Jestli pivo je nebo není prokvašené nesouvisí s žádnými výpočty. Buďto hustota klesá a pivo prokvašené není, nebo hustota pár dnů neklesá a pivo už prokvašené je.<br /><br />V každém případě mi ale 1.030 přijde jako hodně vysoká hodnota.
This comment was minimized by the moderator on the site
Měřil jsem léta skleněnou měrkou a byl jsem v pohodě. Vloni jsem začal šilhat po refraktometru a pan Ježíšek přinesl. A najednou jsem začal řešit nedokvašené piva. Hledal příčinu v kvasinkách, ve špatném startéru. A ono je to takhle?
Díky za otevření očí!
Díky za tvé články
This comment was minimized by the moderator on the site
Ahoj,

vedel by si sem pastnut link na refraktometer, ktory vlastnis. vdaka
R
This comment was minimized by the moderator on the site
Omlouvám se, ale po těch letech už ani náhodou :)
This comment was minimized by the moderator on the site
pripadne typ, alebo presnejsie foto refraktometra, aby som to vedel pohladat na nete...ide mi o to, ze ten moj z ciny hadze z rovnakej vzorky vzdy inu hodnotu, takze by som ho najradsej hodil o stenu :)
This comment was minimized by the moderator on the site
Fakt nevím, mám ho už dlouho. Fotka ti taky nepomůže, přijde mi, že všechny refraktometry vypadají stejně :)<br /><br />Rada - vyhnout se levným čínským šmejdům. I když mám pocit, že to bude kus od kusu. Nedávno někdo tvrdil, že má také levného Číňana a že měří přesně a korekční faktor má 1.00
Ještě zde nejsou žádné komentáře.
Napište komentář
Nepřihlášený uživatel
×
Suggested Locations
Opište text z obrázku

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

Martin posted a comment in Pit Pony No.8
Za mě jsou kvasinky docela slabota (musel bych asi zkusit ji...
Štěpán posted a comment in Pit Pony No.8
Jak tato verze dopadla v porovnání s těmi předchozími?
Martin posted a comment in Move On No.1
Dá se :) Guiness to ještě úplně není, ale vůbec mě to neuráž...
Štěpán posted a comment in Move On No.1
Tak jak to dopadlo?
Petr posted a comment in Kyvety a "kegerátor"
Ohledně výčepního kohoutu. Není potřeba nic extra vymýšlet, ...

Náhodný výběr