středa, 06 květen 2015 15:15

Logo je holt základ

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Aneb rychlý průřez vývojem mé grafické sebeprezentace.

(na začátek malá poznámka - pokud hledáte pivní etikety, v tomto článku je nenajdete. vysvětlení zde.)

Dlouhou dobu jsem po nějakém logu snad ani netoužil, stačilo mi, že jsem se pojmenoval Grádyš. Potom jsem však zjistil, že se na etikety píšu více méně stejně (viz první obrázek) a v rychlosti jsem tento nápis „podmaloval" vybledlou fotkou jednoho z mých prvních piv.

S tím jsem nějaký čas vydržel (aniž bych ještě  o tom „výtvoru" uvažoval jako o logu), ale pak jsem začal pociťovat potřebu jisté vizuální jednoty.

Poměrně rychle a snadno vzniklo mé první logo v podobě razítka, do kterého jsem vtipně zakomponoval i onen prapůvodní nápis. Razítko existovalo v několika obměnách (různě natočené, různě barevné a rozpatlané) a v podstatě jsem jej vytvořil v době, kdy jsem měl nutkavou potřebu dělat etikety na způsob prvorepublikových oznámení (například tady).

Potom jsem si ale s překvapením povšimnul, že tímto způsobem se (nejen) u nás prezentuje více (nejen) pivovarů

(nejpodobnější je asi logo pivní terasy T-Anker, které je ve své černobílé variantě od razítka Grádyše na první pohled k nerozeznání)

a tudíž jsem se štemplem začal být nespokojený.

Co ale vytvořit? Už nechci žádnou klasiku s chmelovými šišticemi, obilnými klasy a dřevěnými káděmi, nápisy psané švabachem a podobné divočiny. Chci něco moderního, minimalistického, jednoduchého. Například smoking a motýlek Lucky Bastardu je IMHO geniální. A super jednoduchá Komárova grafika z dílny Jana Charváta mě doslova uchvátila (velké sedmičkové lahve s nalepenou bílou etiketou prostě nemají chybu).

Trápím se trápím, ale pod střechou prázdno, nic mě nenapadá.

Pak jsem si ale v BeerGeeku koupil sadu naprosto jedinečných Spiegelau IPA sklenic a jak jsem se tak s nimi mazlil, začal se mi v hlavě rodit vizuální nápad. Vařím převážně ejly, tak co kdybych to nové logo postavil na nějaké zjednodušené abstraktní fotce tohoto skla? No a tak vznikly první návrhy nové grafiky. Jednoduché tvary, písmo korespondující s webem, dokonce i slogany o mazlení se s pivem a o tátovi se mi do některých verzí podařilo vpasovat. Nechám to uzrát, posoudit pár lidem a uvidíme.

 

P.S. Nelíbilo se :) 


11.8.2015: V tom horku se nedá ani pracovat, ani přemýšlet, snad i to pivo už ztrácí něco ze svých osvěžujících účinků. Pivo ... pivo ... To by chtělo, aby v tom logu bylo něco, co by pivo alespoň připomínalo.

Chtěl bych logo úplně jednoduché, pokud možno jenom textové. Hmm, co třeba nalít pivo do některého z písmen slova „Grádyš"? 

Po chvíli hledání na internetu mě zaujal font Fabada, který je zajímavým způsobem minimalisticky zakulacený (nevím sice, jestli je nejvhodnější pro logo pivovaru, ale to posoudím asi až s časovým odstupem). Na první pohled se k nalití piva samo nabídlo písmeno „y". 

Nejdřívě jsem vyzkoušel jenom prostý název „grádyš" psaný malými písmeny. Potom jsem si ale všimnul, že velké „Y" má tvar připomínající sklenici, ve které (většinou) má piva fotím. A když už jsme u toho focení, tak sklenice se mi vždycky odráží na lesklé podložce (z čehož plynou tři různé „odrazové" varianty - jedna ku jedné, zmenšená, zmenšená šikmá).

A když na to přijde, na hodně minimalistické etiketě by pak ani slovo „grádyš" být nemuselo - teoreticky by mohlo stačit jen zrcadlící se písmeno „Y".

Rychlý náčrt je na obrázku č. 9 (vlevo nahoře je první varianta etikety, vpravo nahoře zrcadlící „Y", vlevo dole jenom „Y" bez názvu pivovaru a v pravo dole různé varianty zrcadlení písmene „Y"). 


3.9.2015: Logo č. 10 je pouhou variací na předchozí téma, jenom s jiným fontem a logo č. 11 desítka „rozsekaná“ na více řádků.


10.11.2015: Sice jsem dlouho vzdoroval, ale je čas si přiznat, že lager-master asi nikdy nebudu. Zato se svými ejly jsem zatím celkem spokojen. S americkými obzvlášť. Takže proč se k tomu hrdě nepřiznat a neudělat logo ve stylu „CRAFT BREWERIES“?

Výsledkem je pokus č. 12. Stylově úplně nové a přitom poměrně dost podobné původnímu černému razítku (u kterého mě sere irituje právě ta razítkovost a font ne zcela správně implikující spíše německou inspiraci).

 

Přečteno 3502 krát Naposledy změněno úterý, 10 listopad 2015 17:22
Více z této kategorie: « Nová varna Protitlaková stáčečka »

Komentáře   

Mosquit
0 # ...Mosquit 2015-05-06 17:45
No nejvíc se mi líbí asi původní styl - to co je vidět na tom modrém razítku. Když jsme s Honzou Charvátem grafiku řešili, řekl nám jednu zajímavou věc - nejde ani tak o logo jako takové (to je jen doplněk), daleko víc záleží na celkové grafice. Písmo, barevnost, rozvržení na etiketách, ... Všechno to spolu musí ladit. Když budeš chtít rozvíjet tu "sklenici", popřemýšlej o celkovém konceptu - jak to bude vypadat na etiketách, jak to bude vypadat vytisklé černě na bílém (nebo chceš černé etikety?) atd. atd.

A samozřejmě díky za pochvalu. Ivoš.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: ...Martin 2015-05-06 21:39
Teda to byl fofr - kde ty ses tady vzal? :)

Děkuji za názor - proč musí být v životě všechno tak složité? Člověk si řekne „pche, logo", ale něco dát dohromady, to je peklo.

Tak se asi ještě budu chvilku trápit ;)

Martin
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Hugo
0 # Odp.: Logo je holt základHugo 2015-05-18 16:06
Tož zajímavé problém s logem. Nejhezčí je, pokud móžu vyjádřit svůj skromný názor, to modré razítko ! Taky mne velmi potěšílo, že v BeerGeeku se dají koupit sklenice IPAGlass. Doufám, že to bylo v baru, neboť se tam tento týden chystám. Můžu se ještě zeptat, jestli jsi nebyl na Českém pivním festivalu, se tam chcu také zastavit, nějak pořád váham.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Logo je holt základMartin 2015-05-18 16:23
Cituji Hugo:
Tož zajímavé problém s logem. Nejhezčí je, pokud móžu vyjádřit svůj skromný názor, to modré razítko !


Sakryš, všichni jsou pro modré razítko a přitom je to taková kravina. Ani to není nijak třeskutě originální :) Ještě budu muset něco vymyslet, u razítka se mi zůstávat nechce.

Cituji Hugo:
Taky mne velmi potěšílo, že v BeerGeeku se dají koupit sklenice IPAGlass. Doufám, že to bylo v baru, neboť se tam tento týden chystám.


Jojo, sklenice jsou k dostání v baru. Má to dva „háčky" - jedna stojí 250,-Kč a má vyleptané logo BEERGEEK.
Cenu jsem v době nákupu vzhledem ke stopovému množství krve v mém alkoholu nějak neřešil a logo je decentní, to mi nevadí. Hlavně že tam není napsáno „Staropramen".

Cituji Hugo:
Můžu se ještě zeptat, jestli jsi nebyl na Českém pivním festivalu, se tam chcu také zastavit, nějak pořád váham.


No, sice nevím, jak ti má (ne)účast pomůže, ale budiž - po děsivém loňském zážitku s organizací jsem se rozhodnul, že letos ČPF s lehkým srdcem oželím. Možná si šlapu po štěstí, ale vůbec mě to neláká...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Jak ovlivnit plnost piva

  Martin 18.06.2018 13:49
  Odp.: PDF
  Jé, super. Díky.
   
 • Jak ovlivnit plnost piva

  Slashiik 18.06.2018 12:55
  PDF
  weyermann.de/.../...
   
 • Jak ovlivnit plnost piva

  Martin 01.06.2018 16:48
  Odp.: Nefunkční link
  Odkaz ale nevede na moje stránky. Takže jestli už není funkční, je holt potřeba stránky firmy Weyermann ...