(na začátek malá poznámka - pokud hledáte pivní etikety, v tomto článku je nenajdete. vysvětlení zde.)

Dlouhou dobu jsem po nějakém logu snad ani netoužil, stačilo mi, že jsem se pojmenoval Grádyš. Potom jsem však zjistil, že se na etikety píšu více méně stejně (viz první obrázek) a v rychlosti jsem tento nápis „podmaloval" vybledlou fotkou jednoho z mých prvních piv.

S tím jsem nějaký čas vydržel (aniž bych ještě  o tom „výtvoru" uvažoval jako o logu), ale pak jsem začal pociťovat potřebu jisté vizuální jednoty.

Poměrně rychle a snadno vzniklo mé první logo v podobě razítka, do kterého jsem vtipně zakomponoval i onen prapůvodní nápis. Razítko existovalo v několika obměnách (různě natočené, různě barevné a rozpatlané) a v podstatě jsem jej vytvořil v době, kdy jsem měl nutkavou potřebu dělat etikety na způsob prvorepublikových oznámení (například tady).

Potom jsem si ale s překvapením povšimnul, že tímto způsobem se (nejen) u nás prezentuje více (nejen) pivovarů

(nejpodobnější je asi logo pivní terasy T-Anker, které je ve své černobílé variantě od razítka Grádyše na první pohled k nerozeznání)

a tudíž jsem se štemplem začal být nespokojený.

Co ale vytvořit? Už nechci žádnou klasiku s chmelovými šišticemi, obilnými klasy a dřevěnými káděmi, nápisy psané švabachem a podobné divočiny. Chci něco moderního, minimalistického, jednoduchého. Například smoking a motýlek Lucky Bastardu je IMHO geniální. A super jednoduchá Komárova grafika z dílny Jana Charváta mě doslova uchvátila (velké sedmičkové lahve s nalepenou bílou etiketou prostě nemají chybu).

Trápím se trápím, ale pod střechou prázdno, nic mě nenapadá.

Pak jsem si ale v BeerGeeku koupil sadu naprosto jedinečných Spiegelau IPA sklenic a jak jsem se tak s nimi mazlil, začal se mi v hlavě rodit vizuální nápad. Vařím převážně ejly, tak co kdybych to nové logo postavil na nějaké zjednodušené abstraktní fotce tohoto skla? No a tak vznikly první návrhy nové grafiky. Jednoduché tvary, písmo korespondující s webem, dokonce i slogany o mazlení se s pivem a o tátovi se mi do některých verzí podařilo vpasovat. Nechám to uzrát, posoudit pár lidem a uvidíme.

 

P.S. Nelíbilo se :) 


11.8.2015: V tom horku se nedá ani pracovat, ani přemýšlet, snad i to pivo už ztrácí něco ze svých osvěžujících účinků. Pivo ... pivo ... To by chtělo, aby v tom logu bylo něco, co by pivo alespoň připomínalo.

Chtěl bych logo úplně jednoduché, pokud možno jenom textové. Hmm, co třeba nalít pivo do některého z písmen slova „Grádyš"? 

Po chvíli hledání na internetu mě zaujal font Fabada, který je zajímavým způsobem minimalisticky zakulacený (nevím sice, jestli je nejvhodnější pro logo pivovaru, ale to posoudím asi až s časovým odstupem). Na první pohled se k nalití piva samo nabídlo písmeno „y". 

Nejdřívě jsem vyzkoušel jenom prostý název „grádyš" psaný malými písmeny. Potom jsem si ale všimnul, že velké „Y" má tvar připomínající sklenici, ve které (většinou) má piva fotím. A když už jsme u toho focení, tak sklenice se mi vždycky odráží na lesklé podložce (z čehož plynou tři různé „odrazové" varianty - jedna ku jedné, zmenšená, zmenšená šikmá).

A když na to přijde, na hodně minimalistické etiketě by pak ani slovo „grádyš" být nemuselo - teoreticky by mohlo stačit jen zrcadlící se písmeno „Y".

Rychlý náčrt je na obrázku č. 9 (vlevo nahoře je první varianta etikety, vpravo nahoře zrcadlící „Y", vlevo dole jenom „Y" bez názvu pivovaru a v pravo dole různé varianty zrcadlení písmene „Y"). 


3.9.2015: Logo č. 10 je pouhou variací na předchozí téma, jenom s jiným fontem a logo č. 11 desítka „rozsekaná“ na více řádků.


10.11.2015: Sice jsem dlouho vzdoroval, ale je čas si přiznat, že lager-master asi nikdy nebudu. Zato se svými ejly jsem zatím celkem spokojen. S americkými obzvlášť. Takže proč se k tomu hrdě nepřiznat a neudělat logo ve stylu „CRAFT BREWERIES“?

Výsledkem je pokus č. 12. Stylově úplně nové a přitom poměrně dost podobné původnímu černému razítku (u kterého mě sere irituje právě ta razítkovost a font ne zcela správně implikující spíše německou inspiraci).


16.5.2019: Trošku se nudím, tak jsem vzal předchozí „Craft“ verzi loga, změnil font názvu a odstranil veškeré kudrlinky i pitomoučká hesla. Na závěr jsem k textu loga doplnil dvě zakřivené linky tak, aby zůstal zachován původní oválovitý vzhled loga a mám vymalováno.