pátek, 06 červen 2014 02:00

Kyvety a "kegerátor"

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Když je uvařeno a odkvašeno, nastává fáze sycení piva, zrání a hlavně popíjení.

Předsevzetí jsou od toho, aby se porušovala. Ze začátku jsem si říkal, že nikdy nebudu vařit ze surovin, že mi to za tu dřinu navíc nestojí, že sladový výtažek (a troška chmele) je všechno, co potřebuji.

Také jsem si říkal, že pár skleněných lahví je všechno, co potřebuji. Poté jsem si nějaký čas říkal, že pár pětilitrových soudků je všechno, co potřebuji. A že se nikdy nebudu otravovat s kegem.

A teď si říkám, že (polo)automatizovaný pivovar s větší kapacitou asi nepotřebuji, že na to nemám peníze a prostory pro kvašení... Tak uvidíme...

 

Ten trapný úvod mi posloužil jako oslí můstek k popisu Grádyšova technologického rozvoje sycení a čepování piva od mých pivně-panických počátků až k dnešnímu stavu. Takže:

 

Fáze první - skleněné lahve, PETky a zbytkový cukr

Z počátku jsem postupoval tak, že jsem pivo nenechal dokvasit až na doraz. Snažil jsem se měřit zbytkový cukr (dle návodů na převážně českém internetu) a v okamžiku, kdy ho ještě zbývala nějaká zhruba 4 procenta, jsem pivo stočil do lahví a nechal ještě týden (zhruba) při kvasné teplotě. Teorie zní, že během těchto pár dnů dojde k prokvašení zbývajícího cukru, přičemž se uvolní takové množství CO2, které přesně stačí k nasycení piva.

Teorie je sice pěkná, ale u mně to v praxi moc nefungovalo. Někdy bylo pivo úplně nenasycené (termín "pivní čajík" to vystihuje poměrně trefně), jindy jsem zase vyrobil pivní granáty a musel jsem CO2 několikrát odpouštět (což naštěstí v PETkách a skleněných lahvích s pákovým uzávěrem jde).

Důvod? Pravděpodobně jich bude víc, ale tipnul bych si na nepřesné měření zbytkového cukru, ale hlavně (asi) pokaždé vařím jiné pivo, což znamená, že vždy dojde k jinému stupni konečného prokvašení. I to se asi dá řešit,

(Například tak, že se z kvasné nádoby na začátku kvašení odebere malý vzorek mladiny, který se při vyšší teplotě nechá prokvasit až na doraz. Pak se změří jeho finální hustota, ze které je pak možno odhadnout hustotu, při které se stočí pivo z hlavní spilky. Jelikož vzorek kvasí při vyšší teplotě, teoreticky by měl vykvasit dříve, než pivo v hlavní spilce, což nám dává dostatečný časový předstih pro odhad správné doby - hustoty - pro stočení piva).

ale za tu práci navíc s nejistým výsledkem mi to nestálo. Neříkám, že to nelze udělat, velká část (možná i většina?) českých homebrewerů to tak asi praktikuje, ale mně osobně tento postup prostě nevyhovuje.

 

P.S. Je možné, že když bych vařil opakovaně stejné pivo, vychytal bych jeho stupeň prokvašení a šlo by mi to lépe. Také stáčení piva do kegů s nasazeným manometrem a možností upouštění tlaku by určitě hodně pomohlo.

 

Fáze druhá - party soudky a fermentační cukr

Metodu se zbytkovým cukrem jsem rychle zavrhnul, takže jsem se vrhnul na dodatečné přidávání kvasného cukru. Při tomto postupu se pivo nechá ve fermentační nádobě úplně prokvasit a stáčí se do lahví, do kterých se nasype dextróza (3g/0.5l piva). Zbytky kvasnic přítomných v pivu dextrózu (cukr) prokvasí (při teplotě stejné, jako byla teplota během hlavního kvašení) a tím dojde ke správnému nasycení piva CO2 (přičemž dojde k mírnému zvýšení alkoholu v pivu).

Tento postup byl fajn a dosahoval jsem s ním poměrně dobrých výsledků, ale byl strašlivě pracný. Proto jsem si pořídil několik pětilitrových party soudků a malou pípu na CO2 bombičky (pivo tak v naraženém soudku vydrží mnohem déle, než kdyby se použila pumpa na vzduch).

V rámci usnadnění práce jsem čisté pivo z kvasné nádoby přečerpal do nádoby druhé (kvasnice a jiné nečistoty zůstaly v první nádobě), dextrózu jsem rozmíchal v celém objemu piva a teprve potom stáčel do párty soudků. Tento postup je rychlejší, celá várka je sycená stejně (při přidávání cukru do každé lahve či soudku zvlášť může dojít k tomu, že netrefíte přesně stejná množství cukru a každá lahev bude jinak nasycena) a navíc je možno dávat pouze poloviční množství dextrózy (nevím přesně, u jakého objemu se to láme, ale do 0.5 litrových lahví se cukru dávkuje zhruba 3g/pivo, do 5l soudků pak už jen 1.5g/pivo).

Aktualizace (dlouho, předlouho po napsání tohoto článku): sycení cukrem jsem zkoušel relativně krátkou dobu v počátcích mého vaření a kde jsem přišel k názoru, že na nasycení větších objemů stačí menší množství cukru než na půllitrové lahve, to už dnes netuším...

 

Fáze třetí - kyveta

No a konečně jsme tam, kam nás zavedl onen oslí můstek zmiňovaný na začátku článku. Soudky netěsnily, rezavěly, malá pípečka kapala, práce s tím bylo pořád až příliš mnoho. Tak jsem si pořídil pár kyvet (nerezová 19-ti litrová nádoba používaná původně na CocaColu nebo PepsiColu) a pěti kilovou CO2 lahev. Kyveta má (z mého pohledu) několik výhod oproti klasickému pivnímu kegu. Má velký otvor (dá se dobře vymývat), má pogumované konce (takže si při jejím vymývání neodřu sprchový kout :) ) a je pěkně hubená (do klasické ledničky se tedy vejdou tři).

Výrobní postup jsem změnil tak, abych získal zhruba 20 litrů piva. Něco ještě padne na ochutnávky ze spilky, takže po dokončení kvašení mám akorát oněch 19 litrů piva (plně prokvašeného), které stočím do kyvety. Sycení dělám po americku - kyvetu s plně prokvašeným pivem napojím na tlakovou lahev, nastavím požadovaný tlak a nechám zhruba týden odpočívat. Po té době je pivo krásně nasyceno a může se nechat ležet (v případě ležáků), nebo se může hned vypít (v případě lehčích ejlů).

 

Jak moc sytit?

Stupeň nasycení piva CO2 závisí na pivním stylu. Vyjmenovávat všechny pivní styly tady nebudu, dá se to dohledat na internetu, ale základní představa o sycení (číslo udává objem CO2 v pivu) je asi takováto:

 • Britské ejly: 1.5 - 2.2
 • Belgické ejly: 2.0 - 4.5
 • Americké ejly: 2.2 - 3.0
 • Evropské ležáky: 2.4 - 2.6
 • Americké ležáky: 2.5 - 2.8
 • Německá pšenice: 2.8 - 5.1

Takže máme uvařen nějaký pivní styl a tudíž víme, na kolik jednotek CO2 musíme nasytit. Zbývá jediná otázka - jak moc vysoký tlak musíme nastavit? Potřebný tlak závisí na teplotě - čím nižší teplota piva, tím lépe přijímá CO2 a tudíž tím menšího tlaku je zapotřebí.

Tabulku závislosti tlaku na teplotě naleznete v příloze tohoto článku.

 

Kegerátor

A nyní se dostáváme k závěrečné a současně nejlepší fázi vaření piva - popíjení.

Původně jsem zvažoval několik možností, jak vyřešit domácí výčep. Nebudu je tady všechny vyjmenovávat, jelikož jsem je postupně všechny zavrhnul a zůstal jsem u ledničky, ve které mám pětikilogramovou lahev CO2 a dvě kyvety. Na kyvetách mám přímo naraženy výčepní kohouty s regulátory (zakoupené na Ebay.de - při nákupu je nutno dávat pozor na volbu správného naražeče, jelikož kyvety od CocaColy mají jiné naražeče, než kyvety od PepsiColy). Hadici s CO2 předělávám podle toho, ze které kyvety zrovna čepuji. A to je všechno. Není to příliš elegantní ani estetické řešení, ale má to pro mě jednu obrovskou výhodu - pivo (a to včetně piva ve výčepním kohoutu!) je po celou dobu chlazené a pod tlakem CO2. Tudíž se nekazí a vydrží dlouho. Podle internetových fór i rok. Tlak mám nastaven podle přiložené tabulky, takže ani nedochází ke změně nasycení piva.

Teplotu v tomto "kegerátoru" udržuji pomocí bezdrátového termostatu se spínací zásuvkou FS20 STR2, který mi zbyl po upgradu Spilky Verze 1.1 na Spilku V2.0.

 


Update 12. srpna 2014

Pořízení výčepního kohoutu na kyvety

Množí se mi dotazy na použitou redukci mezi kyvetou a výčepním kohoutem. Tak abych si ušetřil práci s odpovídáním, napíšu to sem.

Nekupoval/nevyráběl jsem žádnou redukci. V Německu jsem zakoupil kompletní výčepní kohout s kompenzátorem (to je taková ta malá kovová páčka na boku kohoutu - rozhodně chcete kohout s kompenzátorem, i když je dražší. Věřte mi) a s naražečem na příslušnou kyvetu (existují naražeče na Coca Colu - typ CC a na Pepsi Colu - typ NC).

Kohout se dá koupit na ebay.de (pro začátek zkuste vyhledávací dotaz "Direktzapfset für alle Behälter"), popřípadě (pro lidi nevládnoucí němčinou) na stránkách www.malzmuehle.eu. Zde je možno se přepnout z němčiny do angličtiny, poté zabrousit do sekce Dispensing systems/Direct dispensing kits for keg, kde si už můžete zvolit příslušný kohout (pro NC/CC, s kompenzátorem/bez kompenzátoru). Já mám například Direct beer dispensing kit NC (to je ten, co je dole na obrázku).

Dalším problémem je pak doručení kohoutu do Česka. Jak již správně tušíte, obchod www.malzmuehle.eu k nám balíčky nezasílá. To ale vůbec nevadí, protože se můžete zaregistrovat na stránkách www.znemecka.eu, kde vám po úspěšném založení účtu přiřadí unikátní německou poštovní adresu (nikoliv e-mailovou, ale klasickou, konvenční... - prostě adresu pro zasílání balíků), na kterou si necháte poslat zboží z www.malzmuehle.eu. Pracovníci firmy znemecka.eu balíček vyzvednou, převezou přes hranice a za mírný poplatek vám jej pošlou na vaši českou adresu.

 

Přečteno 28070 krát Naposledy změněno neděle, 20 listopad 2016 18:57
Více z této kategorie: « Spilka V2.0 PÍ ÁR »
Komentáře   
Dan
0 # RE: Kyvety a "kegerátor"Dan 2014-06-23 19:12
Skvelej, hodne poucnej clanek. Vysvetluje vse co jsem chtel vedet. O Cornelius/Corny sudech jsem neco malo cetl, ale nejak neslo nic moc poradne najit. Nikdy mne nenapadlo googlit kyvety :( Doted jsem pouzival lahve s trmenovym uzaverem popripade petky, KEG sudy jsem tehdy zavrhl, kyvety jsem neznal. Duvod proc jsem vareni piva pred 4lety nechal byl nedostatek mista pro lezakovani a chlazeni piva. Pokud mne to znova chyti tak se nekde porozhlidnu. Kde se daj sehnat ? PS: Jeste jednou dekuju za tenhle clanek
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
LuCaS
0 # Kyvety na prodejLuCaS 2016-04-11 22:07
Cituji Dan:
Skvelej, hodne poucnej clanek.......... Kde se daj sehnat ?clanek


Sehnat se daji treba u mne, zatim jich jeste na prodej par mam.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # RE: Kyvety a "kegerátor"Martin 2014-06-24 08:54
Ahoj Dane,
kyvety/Corny kegy jsem zatím kupoval tady: www.malzmuehle.eu

Sice nedoručují zboží do České republiky, ale založil jsem si účet na www.znemecka.eu - je to v podstatě něco jako P.O.Box v Německu s přeposílací službou. Tam si něcháš poslat keg, "znemecka.eu" ti ho přepraví přes hranice a doručí nějakou zásilkovou službou domů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Stanislav
0 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Stanislav 2015-11-04 09:47
Redukcak a C02 bombu mas odkud prosim?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Martin 2015-11-04 09:54
Cituji Stanislav:
Redukcak a C02 bombu mas odkud prosim?


ebay.de/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Michal
0 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Michal 2016-08-17 10:43
ja si treba koupil lahve tady

abc-zoo.cz/72-co2-bombicky

pulkilovou na cesty a 2kg na doma. redukcak pak sezenes kdekoliv za 1200

Cituji Martin:
Cituji Stanislav:
Redukcak a C02 bombu mas odkud prosim?


ebay.de/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Josef
0 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Josef 2016-01-16 10:01
Ahoj, pises, ze pri cepovani piva pomoci co2 by pivo mohlo vydrzet o rok bez zmeny nasyceni.to znamena, ze i pri cepovani pouzivas tlak, ktery vychazi z prilozene tabulky podle teploty v kegeratoru? Diky za odpoved
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Www.fotozapisnik.euMartin 2016-01-16 10:21
Přesně tak.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Tomas
0 # narážení/odráženíTomas 2016-08-09 07:42
Ahoj,

měl bych dotaz k narážení a odrážení těch kyvet naražeči Ball Lock.
Nedávno jsem si jednu kyvetu pořídil z druhé ruky a po naražení těchto naražečů nějak nechápu princip odražení. Silou to asi nepůjde... A ještě dotaz k těsnění - je obvyklé, že se ta "zátka" někdy špatně dovře a kyveta pak netěsní, protože se mi to bohužel teď při ležení piva stalo. Těsnění vypadá vpořádku a když jsem to pak zkusil zavřít a natlakovat, tak už to vypadalo, že to těsní...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Lukáš
0 # Ball lock a odrazeniLukáš 2016-08-09 15:49
Cau, odrazeni je jednoduche, prizvednes spodni objimku ball locku a tim to uvolnis. A na otazku tesneni - vicko kyvety ma dve moznosti uzavreni. Doporucuji pokud lehce nesedi kraj, vickem otocit o 180 stupnu a zkusit "druhou" polohu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: narážení/odráženíMartin 2016-08-10 15:36
Při zavírání se mi docela osvědčil tento postup - nejdříve si vyzkouším, kterým směrem víčko opticky "lépe sedne" (tak, jak už psal Lukáš).
V té poloze víčko nechám, ale ještě nezavírám pojistku. Víčko chytnu za tu drátovou pojistku, nechám malinkatou mezeru a pustím do kyvety CO2. Chvilku nechám plyn unikat ven (vytlačím tak vzduch - doufejme) a pak víčko za tu pojistku silou vytáhnu nahoru (tj. utěsním). Za stálého tahu směrem nahoru zároveň pohybuji víčkem mírně doleva a doprava, čímž by si mělo "najít" ideální pozici. V této fázi mám nastaven vyšší tlak (2 - 2,5 baru), který pomůže víko utěsnit. Když už mám jistotu, že víčko pevně těsní (dá se to zjistit namazáním okrajů víčka nějakýma bublinkama/jarem/mýdlem, ale já kyvety zavírám ve sprcháči, tak horní stranu kyvety lehce osprchuji, voda se usadí v mezírce mezi víčkem a kyvetou a tak krásně vidím, jestli voda pění, nebo ne), zaklapnu drátovou pojistku a tlak nastavím na správnou hodnotu (která je v naprosté většině případů nižší než těch 2,5 baru :) )
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Pepek
0 # Bomba co2Pepek 2016-08-11 18:06
Ahoj, chtel bych se zeptat jak mas velkou lahev na ceocko a na kolik nasyceni a vytoceni piva ti priblizne vydrzi? Ja mam pulkilovku zatim a tak trikrat nasytim, dvakrat vytocim a je prazdna :-D tak jestlije to normalni. Dik moc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Pepek
+1 # Odp.: Bomba co2Pepek 2016-08-11 18:09
vytoceni se samozrejme rovna vycepovani.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Bomba co2Martin 2016-08-11 21:51
Cituji Pepek:
Ahoj, chtel bych se zeptat jak mas velkou lahev na ceocko a na kolik nasyceni a vytoceni piva ti priblizne vydrzi? Ja mam pulkilovku zatim a tak trikrat nasytim, dvakrat vytocim a je prazdna :-D tak jestlije to normalni. Dik moc


Jedna dvoukilová bomba mi vystačí na nasycení (a načepování) 11-12 kyvet.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Michal
0 # Odp.: Bomba co2Michal 2016-08-17 10:51
0,5kg kapalneho co2 je asi 250litru plynu pri norma,nim tlaku. pokud pustis na vytoceni kyvety i jen 1 bar a kyveta ma 20l objem, na vytoceni spotrebujes 40 litru plynu. a pokud nemas kyvetu v lednici tak musis nastavit tlak vetsi a tim i vic plynu spotrebujes. nasyceni pak neocuras. takze zkracene ... je to normalni :)

Cituji Pepek:
Ahoj, chtel bych se zeptat jak mas velkou lahev na ceocko a na kolik nasyceni a vytoceni piva ti priblizne vydrzi? Ja mam pulkilovku zatim a tak trikrat nasytim, dvakrat vytocim a je prazdna :-D tak jestlije to normalni. Dik moc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Janek
0 # .... samá pěna, samá pěna a nepřihoříváJanek 2016-08-28 15:31
Ahoj
Chtěl jsem pomoc při řešení problému:
Do teď správně fungující výč. kohout jsem rozebral, vyčistil, dal správně dohromady- jinak to snad ani nejde, a ono mi t toho teče šlehačka. Špíš tedy hustá pěna. Kompenzátor nemá výrazný vliv. Kohout jsem znovu rozebral, koupil nové Ó kroužky, zlehýnka máznul potr. vazelínou a nic. Znovu asi po 3 rozebral a bez úspěchu. Pozn. stejný sud, stejná teplota, stejný tlak.
Diky,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Janek
+1 # Odp.: .... samá pěna, samá pěna a nepřihoříváJanek 2016-10-31 20:10
Cituji Janek:
Ahoj
Chtěl jsem pomoc při řešení problému:
Do teď správně fungující výč. kohout jsem rozebral, vyčistil, dal správně dohromady- jinak to snad ani nejde, a ono mi t toho teče šlehačka. Špíš tedy hustá pěna. Kompenzátor nemá výrazný vliv. Kohout jsem znovu rozebral, koupil nové Ó kroužky, zlehýnka máznul potr. vazelínou a nic. Znovu asi po 3 rozebral a bez úspěchu. Pozn. stejný sud, stejná teplota, stejný tlak.
Diky,


..... víš Jendo, dlouho jsem o Tvém problému přemýšlel a několikrát in natůra, ale i v duchu jsem procházel vše co jsi tenkrát udělal. Až jedné další bezesné noci jsem na to přišel. Jendo! vždyť tys pochybil! Zapoměl jsi nám přiznat, že jsi si koupil v Aliexpressu sadu náhradních těsnících Ó kroužku na kyvetu. Možná, že ten nejsilnější pod víko funguje, ale ostatní - zvláště ten pod výpustní jehlu která jde až na dno, tak ten kroužek je o nějakou tu desetinu menší a nepatrně přisával vzduch a tím se to stalo. Tak příště tolik nešetři a věř našim gumičkám. Tož tak
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
superfast
0 # korekce?superfast 2017-06-06 23:30
množství cukru a každá lahev bude jinak nasycena) a navíc je možno dávat pouze poloviční množství dextrózy (nevím přesně, u jakého objemu se to láme, ale do 0.5 litrových lahví se cukru dávkuje zhruba 3g/pivo, do 5l soudků pak už jen 1.5g/pivo).

Aktualizace (dlouho, předlouho po napsání tohoto článku): sycení cukrem jsem zkoušel relativně krátkou dobu v počátcích mého vaření a kde jsem přišel k názoru, že na nasycení větších objemů stačí menší množství cukru než na půllitrové lahve, to už dnes netuším...

Já tuším - jde o zbytkový prostor nad hladinou. Půllitrová láhev má zhruba stejně velký prostor "pod zátkou" jako dvoulitrová (pokud tedy plníš podobně 4-5 cm pod špunt všechny lahve), ale CO2 se u dvoulitrové udělá víc (zhruba 4x :-), a tedy větší láhev se nasytí víc. Nemám to změřené (jak?), ale odpozorované.

Pivu zdar.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Petr
0 # výčepní tlakPetr 2017-08-15 07:05
Ahoj, při jakém tlaku čepuješ pivo? Mám na kyvetě připevněn výčepní kohout podobně jako ty - naražeč - cca 5 cm hadičku - výčepní kohout. Pivo mi leží při 2°C, když ho vytáhnu z mrazáku a chci si načepovat pivko, tak mi možná tak první pivo trošku udělá pěnu, druhé už minimální. Natlakováno mám na Ale 0,7 barů při těch 2°C.

Díky ;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: výčepní tlakMartin 2017-08-15 09:39
Tlak ve "výčepní lednici" mám samozřejmě nastaven tak, aby se mi při dané teplotě a daném stylu piva neměnilo jeho nasycení.

Mám ale výčepní kohout s kompenzátorem. Pokud nemáš kompenzátor, musíš si výčep "doladit" delší hadičkou (délka se dá vypočítat: homebrewersassociation.org/.../...).
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin V.
0 # Hladinka...Martin V. 2017-10-16 13:39
Chcem v prvom rade poďakovať za množstvo informácií na tvojom webe.

Moje otázky smerujú k spôsobu čapovania:
1. Je možné aj pákovým kohútom načapovať pivo "na hladinku" ?
2. Kompenzátor reguluje pomer medzi penou a pivom, alebo ovplyvňuje samotný výstupný tlak?

Ďakujem za tvoj čas.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Milan
0 # Odp.: Hladinka...Milan 2017-10-17 17:29
Ahoj, na chate sme mali povodne klasicky pakovy kohut a neskor sme ho vymenili za baroko. Podla mojich skusenoti sa teoreticky da nacapovat pivo na hladinku aj s pakovym no co sa tyka konzistencie peny, tam uz rozdiel je celkom velky. Ta pena z baroka mi pride stalejsia a taka az "smotanka". Ale samozrejme je to nazor amatera a vsetko je to asi aj o spravnom nastaveni tlaku alebo teploty.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Hladinka...Martin 2017-10-18 08:06 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Stout
0 # Kyveta 9lStout 2019-08-01 13:45
Na pivotéka. cz tam ty kyvety seženete i s příslušenstvím. Já osobne raději dvě 9l na lepší manipulaci a vyplachovaní. A také lepší zkurvit 9l než 20litru.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Stout
0 # Odp.: Kyveta 9lStout 2019-08-01 13:50
Cituji Stout:
Na pivotéka. cz tam ty kyvety seženete i s příslušenstvím. Já osobne raději dvě 9l na lepší manipulaci a vyplachovaní. A také lepší zkurvit 9l než 20litru.

A jinak na YouTube je takových super vychytávek jak si z ledniček vytuní bezva výčepy.Až člověk koulí očima a drbe na kulích jak to je vychytané jednoduché.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Michal
0 # Sytenie kyvetyMichal 2020-06-22 13:05
Dobry den, mam dotaz. Budem mat prekvaseny Americké ejl. teda budem musiet systit kyvetu na 2,2. Moja otazka je, takto napojenu kyvetu a s takouto hodnotou necham na co2 cely tyzden?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Sytenie kyvetyMartin 2020-06-22 13:58
Ano ;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Artem Ignatok
0 # Sycení CO2Artem Ignatok 2020-10-05 23:33
Zdravím, uvažuji o zakoupení bomby na CO2 a chci se zeptat jestli sycení probíhá za pomoci klasického CO2, potravinářského CO2 nebo biotinu? Děkuji za odpověď.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Sycení CO2Martin 2020-10-06 09:08
„Typ“ CO2 podle mě není třeba řešit.

Biotin neznám (Google mi vrátil jen seznam nějakých vitamínů :) ). Možná myslíš biogon? Jestli ano, tak biogonem pivo nenasytíš. Proto ho také používají v hospodách, aby se jim pivo nepřesytilo.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Míra
0 # PÁRTY SOUDKYMíra 2020-11-09 16:32
Dobrý den,
mohu se prosím zeptat kde jste pořídil "malou pípu na CO2 bombičky"? Díky moc.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: PÁRTY SOUDKYMartin 2020-11-09 17:06
Cituji Míra:
Dobrý den,
mohu se prosím zeptat kde jste pořídil "malou pípu na CO2 bombičky"? Díky moc.


To už je tak dlouho, že absolutně netuším...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Víťa
0 # Odp.: PÁRTY SOUDKYVíťa 2022-06-15 07:09
Já ji kupova tady...levněji ji nikde nekoupíš. eshop.pivovarsvijany.cz/pipa-co2-na-soudek-5l/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Víťa
0 # Odp.: PÁRTY SOUDKYVíťa 2022-06-15 07:10 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Honza
0 # 2 kyvety s ruznym pivemHonza 2021-03-02 14:53
Diky moc za clanek. Docela mi objasnil to, nad cim uz par dni mudruju .. jen dotaz - vim, ze je to spis teoreticke mudrovani, ale jen zda to chapu spravne:
Pokud mas v lednici 2 kyvety, ktere "obsluhuje" jedna lahev CO2 (jak jsi psal ze prehazujes podle potreby), tak pokud by v nich byly hodne rozdilny piva (napr britsky ejl a nemecka psenice), pak pri prehazovani musis menit i tlak na redukcaku CO2 , protoze kazdy to pivo chce/ma nastaveny jiny syceni? To pak u nejaky vetsi akce pro vic lidi, kdy kazdej chce pokazdy neco jinyho, musi byt docela blazinec :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Michal
+1 # Odp.: 2 kyvety s ruznym pivemMichal 2021-03-02 15:03
Kdyz cekas, ze to vytocis relativne rychle, nemusis to resit. Jen ti muze treba ta psenice s nizsim tlakem vic penit pri cepovani
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
+2 # Odp.: 2 kyvety s ruznym pivemMartin 2021-03-02 15:04
Napsal jsi to správně :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Honza
0 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Honza 2021-03-02 18:28
jeste jeden lama dotaz a dam na chvili pokoj ... chapu dobre, ze pri syceni CO2 pod tlakem v kyvete, tak jak je popsano vyse, odpada nutnost pridavat cukr (dextrozu)?

Ze se pivo nasyti plynem za pomoci tlaku a tudiz nepotrebuji Co2 vytvaret sekundarnim kvasenim? Tedy ze ono "sekundarni kvaseni" z celeho procesu vlastne uplne eliminuji? (pochopitelne mluvim o pripadu, ze hlavni kvaseni ulne dobehlo = "na doraz" a do kyvety jsem pivo tedy stacel bez zbytkoveho cukru)

Ptam se proto, ze si nejsem jistej zda sekundarni kvaseni je skutecne pouze o nasyceni plynem, a zda tam soucasne neprobiha i nejaky "vyvoj chuti" ktery pak bez nej pivu chybel ..

Pokud je muj dotaz nesmysl pak fakt sorry .. uz se mi v hlave vari vsechny ty informace jak "polivka" :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Michal
+1 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Michal 2021-03-02 18:56
zkracene ... ano, odpada :)

zdlouhave ... vysledek obou metod z pohledu co2 je stejny ... dostanes ho tam. U pridani cukru ale nevis presne kolik, nevis kdy a musis cekat neurcite dlouho. U nuceneho syceni to dokazes rict dost presne a muzes to mit za chvilku.

pridani cukru a sekundarni kvaseni prida i alkohol, coz nemusi byt chtene. Jestli to ovlivni chut, to neumim rict.

Jeste mas jednu cestu. Rovnou kvasit pod tlakem, stacet do kyvet a lahvovat protitlakem :) Zkusil jsem si to ve fermentasauru a slo to. Jen jsem mel vitr z toho, ze se mi ucpe hradici ventyl a pojistovak :) Ale dopadlo to dobre.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Honza
0 # Odp.: Kyvety a "kegerátor"Honza 2021-03-03 07:49
diky za rychlou odpoved ..a potvrzeni ze jsem to domyslel spravne (jsem na sebe hrdy :-))) )

ad Fermzilla - a kvaseni pod tlakem ... to je vlastne pravda a to me nenapadlo ... a to mam Fermzillu jako soucast planovaneho vybaveni a vedet bych to tedy mel (takze tady je mi zase hanba :-) ) jeste jednou dikec ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Přidat komentář


Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře

 • Dvanáct grádů No.28

  Martin 05.08.2022 14:16
  Odp.: Dvanáct grádů No.28
  Nic moc :( Od vylití to pivo zachraňuje jen to, že jsem čekal tak dlouho, že teď mě už další měsíc ...
   
 • Dvanáct grádů No.28

  m 05.08.2022 14:01
  Odp.: Dvanáct grádů No.28
  Už došlo k happy endu? :)
   
 • Konečné(?) řešení kvasné nádoby

  Martin 04.08.2022 13:30
  Odp.: Kohout Brew bucketu
  Koncovkou myslíš tu z výpustního ventilu? Už ani nevím, ale asi jen kleštěma, nebylo to nijak ...