středa, 27 listopad 2013 04:31

Spilka V1.1

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zde se dozvíte, jak se snažím udržovat potřebnou teplotu během kvašení piva.

První Grádyšova Spilka V0.9 sestávala z obyčejné nepoužívané, leč funkční ledničky. Na spodní kvašení s troškou dobré vůle použít šla, ale o nějakém řízení teploty nemohla být ani řeč.

Proto došlo k velice rychlému upgradu na Spilku V1.0. Tato změna nebyla sice úplně levná (1.800,-Kč), zato ale byla rychlá a bezpracná. Spočívala v zakoupení sady bezdrátového termostatu se spínací zásuvkou FS20 STR2 (viz první obrázek dole). Do spínací zásuvky mám zapojenou ledničku a termostat mám položen na víku kvasné nádoby (nacházející se přirozeně uvnitř oné ledničky).

Tímto způsobem lze poměrně slušně udržovat jakoukoliv teplotu v rozmezí od 6°C až po teplotu panující v technické místnosti s ledničkou.

 

S touto konfigurací (V1.0) jsem si vystačil hodně dlouho. Potom jsem ale potřeboval (v rámci vaření pšeničného piva s banánovým odérem) docílit kvasné teploty 24°C, což už bylo (nejen vzhledem k zimnímu období) o pár stupňů více, než momentálně panovalo v technické místnosti.

Takže následoval další upgrade spilky, tentokrát na Spilku V1.1. Opět vyřešeno rychle, bezpracně a tentokrát i o poznání levněji (cca 350,-Kč). V prvním akvaristickém obchodě jsem si koupil plně ponorné akvarijní topítko (konkrétně Newa Visitherm Eco 50W - viz druhý přiložený obrázek) s termostatem. Topení jsem vydesinfikoval, nastavil na něm požadovanou teplotu a zavěsil do kvasné nádoby.

Poznámka: Současně je potřeba na bezdrátovém termostatu, kterým je řízena lednička, nastavit vyšší teplotu (zhruba o 2-3°C více, než na jakou teplotu je nastaveno topítko), aby se během ohřevu mladiny nezapínalo i chlazení.

 

Přečteno 7865 krát Naposledy změněno středa, 27 listopad 2013 11:05
Více z této kategorie: Spilka V2.0 »

Komentáře   

Vojtěch Dědek
0 # Odp.: Spilka V1.1Vojtěch Dědek 2019-04-29 12:11
Ahoj, můžu se zeptat jaká je nejlepší lednice na kvašení nebo jakou používáš? díky moc
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Martin
0 # Odp.: Spilka V1.1Martin 2019-04-29 12:55
Čoveče - já nevím, jaká je nejlepší lednice na kvašení, stejně tak jako nevím, jaké je nejlepší auto, nejlepší jídlo ani nejlepší písnička :)

Nicméně momentálně mám dvě ledničky Zanussi ZRA40100WA.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře