Poslední Desperát dopadnul výborně, takže nastal čas na jeho vymazlení.
Především bych snesl trošku více sladovosti v chuti, takže mírně upravím poměr sladů, zvýším rmutovací teplotu (a zkrátím čas) za účelem přidání na plnosti těla a dobu chmelovaru prodloužím na 90 minut. I když delší chmelovar sám o sobě asi nijak závratně plnost těla neovlivní, získám (při stejném množství sladu) pivo o vyšší stupňovitosti (po delší úvaze jsem se rozhodnul pohnout se stupňovitostí až k 15° Plato).
A za druhé se pokusím vyhnat z piva „vůni kocourka". K mé doposud jediné teorii (tj. že „bittering with Citra gives an ode de cat urine smell") přibyla po absolvování Hops Academy další, tj. že tato „vůně" může být způsobena už pouhým přílišným chmelením (i aromatickým) Citrou. Takže nejdříve zkusím ověřit první teorii. Množství Citry neomezím, ale na první chmelení dám Summit a veškerou Citru posunu až na poslední a suché chmelení.
23.2.2015: Několik navzájem nesouvisejících rychlých poznámek z vaření:
1) Scezování bylo peklo. Síto se strašně ucpávalo a musel jsem to celé několikrát prohrabávat. Že by to bylo zvoleným rmutovacím schématem?
2) Jsem hodně zvědavý, jak dopadne pokus s „kocourkem", protože z piva v kvasné nádobě jej lze krásně cítit (a to ještě ani nezačalo kvašení). Ale je pravda, že jsem ho cítil i přímo z čerstvě otevřeného balíčku s chmelem (možná jsem na něj jenom zbytečně přecitlivělý).
3) Vliv devadesátiminutového chmelovaru - tyto závěry jsou absolutně nevědecké, ale všimnul jsem si jedné věci. Při vaření ležáků (tj. devadesátiminutový chmelovar) cítívám ještě den dva v nose a v zadu na patře příjemnou vůni připomínající maminčinu kuchyň v období pečení vánočního cukroví. Při vaření ejlů se mi to ještě nikdy nestalo.
Z nějakého důvodu jsem to vždycky přisuzoval vlivu plzeňského sladu. Jenomže u tohoto piva to cítím také a plzně v něm není ani zrníčko. Napadá mě jenom ten devadesátiminutový chmelovar. Znovu opakuji - je to jenom můj čistě subjektivní pocit (navíc na můj čich zdecimovaný nosnímy kapkami se moc spoléhat nemůžu), ale tuhle strašně příjemnou vůni rozpoznávám naprosto zřetelně.
Že by ta půlhodinka varu navíc způsobila nějaké jiné, co já vím, zkaramelizování? mladiny?
Fermentace: V rámci zjednodušení celého postupu jsem se tentokrát rozhodnul vynechat sekundární fermentaci a celé kvašení + Dry Hopping provést v jedné kvasné nádobě.
6 dnů při teplotě 19°C, přidán chmel na studené chmelení a ponecháno dalších 5 dnů při teplotě 19°C. Poté dva dny snižována teplota na 4°C, aplikována želatina, ponecháno další dva dny a stočeno do kegu.
9.3.2015: První ochutnávka den po stočení do kegu - jsem mírně optimistický. Kocourek se tentokrát naštěstí pravděpodobně vyčůral nějakam jinam (což by potvrzovalo teorii, že „cat piss" způsobuje Citra použitá na chmelení pro hořkost). Jinak přez veškerou snahu při stáčení jsou v kegu nepatrné zbytečky chmele - plánuji ještě několik dvoudecových ochutnávek (s jednodenním odstupem), abych usazený chmel ze dna odčerpal.
12.3.2015: Jsou to sice teprve čtyři dny po stočení do kegu, takže se to možná ještě vylepší, ale zatím mám pocit, že už v tom lehce cítím trávu (trávu ve smyslu trávu, ne trávu, jakou myslíte vy). Příště by té Citry (minimálně na Dry Hopping - odhadem tak o třetinu) přece jenom asi mohlo být méně.
23.3.2015: Zajímavá zkušenost. Po dnešním focení, kdy už pivo ve skleničce bylo hodně teplé, jsem z něj cítil úplně jiné chutě, než při pití „za studena". A víte co? Nic moc...
Poučení pro příště - ubrat chmel, snížit stupňovitost (tak na 14,5°), více prokvasit (schéma bych viděl na zhruba 60 minut při 67°C) a asi i ubrat karamelových sladů.
8.4.2015: Tak já nevím - všechno „zlé" se z piva vytratilo a jsem naprosto spokojen :) Všimnul jsem si i v první verzi, že s časem se hodně zlepšuje, což je na ejl mohutně za sucha chmelený značně překvapivé...
Recipe Specifications -------------------------- Estimated OG: 15.1 Plato Estimated Color: 17.5 EBC Estimated IBU: 44.4 IBUs Brewhouse Efficiency: 71.00 % Est Mash Efficiency: 77.3 % Boil Time: 90 Minutes Ingredients: ------------ Name Type Pale Malt (Weyermann) (6.5 EBC) Grain 80.0 % Munich I (Weyermann) (14.0 EBC) Grain 8.0 % Carafoam (Weyermann) (4.0 EBC) Grain 4.8 % Melanoidin (Weyermann) (59.1 EBC) Grain 4.0 % Caramunich I (Weyermann) (100.5 EBC) Grain 3.2 %
Summit [16.10 %] - Boil 60.0 min Hop 13.8 IBUs Citra [12.00 %] - Boil 10.0 min Hop 18.3 IBUs Citra [12.00 %] - Boil 5.0 min Hop 10.1 IBUs Citra [12.00 %] - Boil 1.0 min Hop 2.2 IBUs
SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04) Yeast
Citra [12.00 %] - Dry Hop 5.0 Days Hop 4.5g/l Mash Schedule: Temperature Mash, 1 Step, Full Body ---------------------------- Name Description Step Temperature Step Time Saccharification Add water (water to grain ratio: 2.6 l/kg) 68.9 C 40 min Mash Out Heat to 75.6 C over 10 min 75.6 C 10 min Sparge: Fly sparge with water at 75.6 C