středa, 15 leden 2014 01:00

Red Ale

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Potřebuji pivo, které se dá pít měsíc po uvaření. Takže [ejl]. Bude se pít na oslavě narozenin, takže to nesmí být nic silného a nesmí to být nic extra divokého (z důvodu přítomnosti konzervativních oslavenců - beztak mám pocit, že asi moc nezaujmu, ale to už není můj problém).

Rozhodl jsem se pro English Extra Special Bitter, který ale - mimo styl - hodně voňavě nachmelím. Takže takový sňatek ESB s EIPA.

Pro snížení obsahu alkoholu zvolím relativně krátké (infuzní) rmutování při vysoké teplotě. A navíc se mi na poslední chvíli podařilo sehnat tekuté kvasnice White Labs WLP002 - ty se vyznačují nízkým stupněm prokvašení (pivo bude mít méně alkoholu) a dobře se usazují (pivo bude krásně čisté).

Barva by měla být pěkně červená a chuť hodně plná. 


19.1.2014: Dvě drobné poznámky k vaření.

Za prvé - během vaření sladina smrděla tak strašně, že se mi dělalo fyzicky špatně. Až včera jsem pochopil, jak se asi během mého vaření cítí moje žena. Doufám, že se jednalo o nějakou náhodnou chybu v matrixu, protože za těchto podmínek si nedokážu představit, že bych mohl s vařením pokračovat. Netuším, čím to mohlo být - buďto se ze mě na stará kolena stává ženská, nebo tak smrdí slad Pearl Blend, nebo zvolené rmutovací schéma vytváří trošku jiný výsledek... :(

A za druhé - chmel Fuggles se asi nestane mým oblíbencem. Původně jsem ho chtěl použít zhruba půl napůl se Styrian Goldings. Pak jsem si ale v nějakých fórech přečetl, že tato odrůda se nemusí líbit každému a pozná se to podle přivonění ke chmelu ještě před jeho použitím. Tak jsem si čmuchnul a řeknu vám - to je fakt humus... Zemitý nahnilý pasmrad - opravdu mi to nevonělo ani trošku. Tak jsem z receptu vyhodil veškeré chmelení Fuggles kratší než 30 minut. Skutečně to nešlo...


21.1.2014: Tak nevím nevím. Pivo je sice pěkně červené a už po třech dnech v kvasné nádobě překvapivě čisté, ale chuťově to je peklo. Strašně moc v tom cítím tu plísňovou zemitost Fuggles.


9.2.2014: Ale ale, to je mi překvapení. Zemitost silně ustoupila do pozadí a nyní skutečně zajímavým způsobem doplňuje příjemné květinkové aroma Styrian Goldings. Asi jsem udělal moc dobře, že jsem to pivo nevylil :)


17.2.2014: Hmm, že bych byl na sebe moc přísnej? Naprostá většina účastníků narozeninové pitky si nechávala natočit bez odporu, dokonce i pivní nepíči. Ještě mi něco zbylo, takže pivo chvilku nechám vyčistit (zatím je dost kalné) a uděláme závěrečné zhodnocení.

 

Další informace

 • Datum vaření: sobota, 18 leden 2014
 • Datum stáčení: úterý, 04 únor 2014
 • Typ piva: Extra Special Bitter (out of style)
 • Počáteční hustota: 13.7° Plato
 • Konečná hustota: 3.6° Plato
 • Energetická hodnota: 536.3kcal/l
 • Hořkost: 36.1 IBU
 • IBU/SG: 0.646
 • Alkohol: 5.5%
 • Barva: 28.8 EBC
 • Náklady na suroviny: 15.20 Kč/pivo
 • Nasycenost CO2: 2.3
 • Suroviny:

  voda

  5.0kg slad Pearl Blend 5.8 EBC

  0.5kg slad Carafoam/Carapils Weyermann 4.0 EBC

  0.4kg slad Crystal 150 Muntons 161.0 EBC

  0.06kg slad Carafa Special II Weyermann 1150 EBC

  60g chmel Fuggles 5.0%

  100g chmel Styrian Goldings 5.0%

  10g irský mech

  1 tekuté kvasnice White Labs WLP002

 • Postup:

  1) Rmutování: 45 minut udržovat při teplotě 69°C.

   

  2) Mash out: ohřát na 76°C a tuto teplotu udržovat po dobu 10min.

   

  3) Scezování: Celý obsah z varné nádoby přelít do scezovací kádě, počkat 20 minut. Čirou mladinu pomalu přečerpat do varné nádoby (kalný výsledek ze začátku vracet zpět do scezovací nádoby).

   

  4) Vyslazování: Když hladina klesne těsně nad slad, dolévat postupně horkou vodu (76°C) až do okamžiku, kdy scedíme požadované množství nebo do doby, kdy hustota scezené sladiny klesne pod 4.8 °Brix.

   

  5) Chmelovar 60 minut

  60min 30g Fuggles

  30min 30g Fuggles

  30min 10g Styrian Goldings

  15min 10g rehydratovaný irský mech (hodinu předem rozlámat a namočit do teplé vody)

  5min 20g Styrian Goldings

  0min 30g Styrian Goldings

  Poznámka: 0min - chmel vhodit do hrnce po ukončení varu před zahájením chlazení.

   

  6) Chlazení a whirlpool: Do horké mladiny ponořit chladicí spirálu (doporučuje se spirálu dát do mladiny 15 minut před koncem chmelovaru kvůli desinfekci) a za občasného promíchání zchladit na zákvasnou teplotu.

  Spirálu vyjmout z varného hrnce, mladinu rychle roztočit vařečkou a nechat 20 minut. Chmel a kaly se usadí ve středu varné nádoby.

  Hadičkou shora přečerpat chladnou a čistou mladinu do kvasné nádoby.

   

  7) Primární fermentace

  Ampulku s kvasnicemi WLP002 6 hodin před použitím vytáhnout z ledničky a nechat při pokojové teplotě. Potom nalít do dobře provzdušněné mladiny o teplotě 22°C. Tuto teplotu udržovat až do doby, než se kvasnice rozjedou.

  Potom udržovat 4 dny při teplotě 19°C

   

  8) Sekundární fermentace + Dry Hopping

  10 dnů při teplotě 19°C. Během prvních třech dnů přidat 40g chmele Styrian Goldings.

   

  9) Sycení: Stočit do kyvety a zhruba týden nechat při teplotě 6°C pod tlakem 0.8 baru.

   

 • Celková doba přípravy: P6H
Přečteno 6364 krát Naposledy změněno pondělí, 07 červenec 2014 15:53

Související položky (podle značky)

Více z této kategorie: « India Black Ale Dvanáct grádů V2 »
Přidat komentář


Prohledávání článků

Reklama

Poslední komentáře