Do mailu mi přišla nabídka čerstvého chmele přímo z chmelnice, které jsem v nějakém momentálním pomatením smyslů neodolal a chmel objednal. Jaksi jsem už ale nepočítal s tím, že chmel mi přijde hned druhý den odpoledne, takže jsem se musel velice rychle připravit na vaření.
Suroviny na ležák jsem měl naštěstí nakoupené, jenom jsem nepočítal s takovým fofrem, takže příprava na vaření proběhla ve „zrychleném řízení“ .
Slad, rmutovací schéma
Sypání bude 100% ze sladu Crisp Haná Heritage (nedávno jsem z řady Heritage vařil Bitter a ten byl chutově natolik jiný, že jsem se rozhodnul vyzkoušet i ležácký Heritage slad), který podrobím dvourmutové dekokci (ve variantě Hoch Kurz):
- 20 minut při teplotě 55 °C
- Zvednout teplotu na 62 °C, počkat 30 minut a odebrat první rmut (ten podržet 20 minut na teplotě 72 °C, 20 minut povařit a vrátit do hlavního díla) .
- Zvednout teplotu na 72 °C (pokud se o to už nepostaral horký rmut), počkat 30 minut a odebrat druhý rmut (ten povařit 20 minut a vrátit do hlavního díla).
- 10 minut při teplotě 75 °C
Chmel, chmelovar
Chmelovar bude dvouhodinový (od doby, co jsem chmelovar prodloužil, nemám problém s DMS, takže v tom budu pokračovat i nadále) a zelený chmel přidám ve třech dávkách. Co se dávkování chmele týká, budu ho dávat pětinásobné množství v porovnání s granulemi.
Moje představa hořkosti je nějakých 35 IBU, ale v tomto případě to bude tak hrubý odhad, že hořkost snad ani uvádět nebudu.
Kvasnice, kvašení
Starter (2.5 litru) z tekutých WLP802 (Budvar) jsem dělal jen jednokrokový. Pytlíček s kvasinkami už navíc nebyl nejnovější, takže se kvasinkám na míchačce do tance moc nechtělo a taky jsem měl pocit, že se jich vytvořilo poměrně málo. Trošku se bojím, abych toto pivo nezabil špatným kvašením. I z tohoto důvodu budu raději kvasit při lehce vyšší teplotě 12 °C.
Vykvašené pivo pak nechám na kvasnicích ještě alespoň dva týdny a teprve poté budu stáčet do kyvety.
Voda
Vodu udělám relativně měkkou:
Ca 33 | Mg 0 | Na 8 | SO4 34 | Cl 36
Budu si také hlídat pH díla po vystírce (zhruba 5.4) a pH mladiny po chmelovaru (5.2).
Ostatní
- Pár hrstí rýžových slupek na usnadnění scezování.
- Čtvrt tabletky protaflocu na vysrážení kalů.
Dodavatelé surovin
- Slad: BEEREX
- Kvasnice: BO PIVO
- Chmel: Svoboda-Fraňová
Název
Původně jsem chtěl pivo zařadit do ležákové série Dvanácti grádů, ale celý jeho příběh se zvrhnul až skoro v punkové patlání, ve kterém je jednotkou váhy „přiměřeně“ a jednotkou času „zhruba“. Proto jsem požádal Gemini o návrh názvu lehce punkového piva. Musím říct, že nad některými jmény by se dalo uvažovat, ale AI mě překvapila závěrečným návrhem, abych v názvu zkusil zohlednit i místo vzniku piva a jeho „cílové publikum“.
Nevím proč, ale v ten momen mě napadlo Bratrstvo kočičí pracky. A od něj už to bylo jen krůček k divoké a lehce neuchopitelné postavě zvané Haha Bimbi, jejíž jméno navíc Rychlonožka zkomolil na Baba-himhi.
Počasí během vaření (vedro jako prase!)
Poznámky z vaření
- Slad mi vůbec nešel šrotovat (válce se protáčely naprázdno). Musel jsem trošku zvětšit mezeru, ale pak propadávala i celá zrna. Nejhorší část jsem šrotoval podruhé, ale stejně to nebylo ono (asi je to znamení, že potřebuju nový mlýnek).
- pH rmutu bylo hned napoprvé 5.24. Ani jsem nemusel přidávat další kyselinu nad rámec toho, co dávám do RO vody společně s minerály na základě výpočtu. Posledně jsem ke snížení pH na hodnotu 5.4 musel přidat ještě dalších 5.5ml kyseliny. Že by slad od jiného výrobce znamenal takový rozdíl? Je taky pravda, že jsem měl tenokrát i řidší nálev (5 litrů na kg sladu - posledně to byly 4 litry).
- Chmelovar byl velice bouřlivý. Takové peklo v hrnci jsem snad ještě nezažil. Možná k tomu pomáhalo nesnesitelné vedro, možná hlávkový chmel, možná obojí, možná nic z toho :)
- Po chmelovaru jsem velkým sítkem z hrnce vybral většinu chmelových šišek, aby mi nepřekážely při stáčení.
- Vychlazená mladina byla z nějakého důvodu dost kalná.
- pH mladiny mělo hodnotu 5.24, což jsem prohlásil za platný pokus a další kyselinu jsem nedovával.
- Výsledná stupňovitost je „jen“ 11 °Plato. K plánované dvanáctce to sice nemá až tak daleko, ale vzhledem k dekokci jsem neočekával pokles, ale spíše nárůst efektivity.
Kvašení
- Vodou ze studny se mi podařilo mladinu vychladit na 20 °C (což jsem v tom vedru fakt nečekal). V lednici jsem pak během 6 hodin mladinu vychladil na zhruba 12 °C.
- Mladinu jsem provzdušnil (během provzdušňování vznikla pěna pevná a hutná jako šlehačka, což také nebývá pravidlem) a zakvasil při 12-13 °C. Teplotu jsem pak ustálil na necelých 12 °C.
- Po osmi dnech bylo kompletně vykvašeno.
- Po deseti dnech jsem nechal teplotu samovolně vystoupat na 14 °C, abych trošku pomohl kvasinkách při zpracovávání vedlejších produktů kvašení.
Týden 7
Výsledek opět dopadnul dle očekávání. 32 bodů (ze sta). Podle poroty se v podstatě nejedná o pivo :)
„fenoly, není ve stylu ležáku“
Recipe Specifications -------------------------- Boil Size: 35.13 L Post Boil Volume: 28.12 L Batch Size (fermenter): 23.00 L Bottling Volume: 19.00 L Estimated OG: 11.006 Plato Estimated Color: 5.9 EBC Estimated IBU: 35.6 IBUs Brewhouse Efficiency: 65.00 % Est Mash Efficiency: 76.3 % Boil Time: 120 Minutes Ingredients: ------------ Amt Name Type # %/IBU Volume 5.000 kg Hana Malt (Crisp) (3.5 EBC) Grain 1 100.0 % 3.26 L 250 g Saaz Wet Hops [0.70 %] - Boil 60.0 min Hop 2 17.2 IBUs - 200 g Saaz Wet Hops [0.70 %] - Boil 30.0 min Hop 3 10.6 IBUs - 0.25 Items Protafloc (Boil 15.0 mins) Fining 4 - - 230 g Saaz Wet Hops [0.70 %] - Boil 15.0 min Hop 5 7.9 IBUs - 0.26 g Lallemand Servomyces D50 (Boil 10.0 mins) Other 6 - - 1.0 pkg Czech Budejovice Lager (White Labs #WLP802) [35. Yeast 7 - - Mash Schedule: Hochkurz Double Decoction Sparge: Fly sparge with 15.13 L water at 75.6 C