Dnes jen velice stručně.
Jedna ze soutěžních kategorií pro Černokostelecký žejdlík 2021 je tzv. Old School IPA, v tomto konkrétním případě pak klon slovutného a mnohokrát oceňovaného Two Hearted Ale. Jelikož převoněné, kalné, husté a nasládlé džusíky přenechávám mileniálům, metrosexuálům, hipsterům a všem ostatním alternativním pohlavím, tento klon mě silně oslovil.
Recept zmiňovat nebudu (v češtině je na stránkách Cechu, v originální američtině pak na stránkách American Homebrewers Association), takže jen velice stručně k mému přístupu:
- Po prostudování chuťových profilů originálních sladů (Briess Two-row Brewers Malt 1.8°L, Briess Pale Malt 3.5°L a Briess Caramel 40°L) jsem se nakonec rozhodl pro kombinaci u nás dostupných sladů Lager Malt, Extra Pale Ale Malt a Crystal T50™ od Simpsons.
- Čerstvý chmel Centennial se mi jak na potvoru nepodařilo sehnat, takže jsem musel vzít za vděk chmelem z roku 2019.
- Na druhou stranu jsem ukořistil kvasnice California Ale V WLP051 zmiňované v originálním receptu (připravil jsem si bohatýrský 2.5 litrový starter).
- Voda bude klasická IPA - Ca 110 | Mg 18 | Na 16 | SO4 280 | Cl 50
- Co se stupňovitosti, hořkosti a barvy týká, snažil jsem se originálu přiblížit co nejvíc.
- Suroviny jsem nakoupil v nexthop.sk.
Poznámky:
- Scezování proběhlo jak sen - sladina byla od prvních kapek krásně čirá a zcela bez sladových kousků.
- Snížil jsem dávku Protaflocu (z jedné poloviny tabletky na čtvrtinu) a možná i díky tomu jsem dosáhnul výrazně vyšší efektivity (tj. měl jsem menší ztráty v kalech na konci chmelovaru).
- Kvasnice WLP051 se po bouřlivém a rychlém startu po třech dnech od zakvašení zpomalily téměř až na rychlost ležáckých kvasinek. Pro Dry Hopping jsem se tudíž odhodlal až po dlouhých devíti dnech primární fermentace.
- Po celou dobu kvašení mi pivo přišlo strašně sladké, nicméně po pár dnech studeného chmelení zhořklo až na očekávanou úroveň „Old School IPA“. Otázkou je, jestli se to stalo díky dalšímu prokvašení, nebo jestli se tak výrazně zvýšila pociťovaná hořkost kvůli Dry Hoppingu. Asi bude platit druhá varianta - samotný pivovar Bell's u tohoto piva totiž uvádí:
Why don't we list IBUs? There is a difference between absolute bitterness and perceived bitterness. IBUs are useful for homebrewers for the purpose of clone recipes, but it doesn’t always tell the whole story.
Den 17 (stáčení do kyvety)
Všechno mi zatím přijde v pořádku, až na poměrně silnou chuť „zeleného chmelového materiálu“. Nevím, jak to lépe říct, protože nechci použít výraz „tráva“, jelikož by to mohlo svádět k prohlášením typu „dlouhé studené chmelení do piva zanáší travnaté chutě“ a já si zatím nemyslím, že by to bylo tím.
Možná tak prostě chutná Centennial, ale osobně nijak extra nadšený nejsem a na soutěž to zatím nevidím...