S plynoucím časem se totiž měnily i moje pivovarné potřeby, až se nakonec ustálily na bohatě postačujícím objemu zvící jedné kyvety. Varna s hrnci o objemech 70 a 100 litrů se tak pro mě stala příslovečným kanónem na komára.
Jelikož mě vaření piva stále ještě baví, ale současně jsem si bolestně vědom svých časových i manuálních omezení, nákup hotové varny se pro mě stal jedinou realistickou variantou (pokud nechci až do důchodu postávat u hrnce s vařečkou a litrovou konvičkou v ruce). Hodně a dlouho jsem zvažoval nějaké AIO (All In One) řešení typu Brewtools B40pro, ale nakonec ve mně zvítězila touha po flexibilitě poskytované třínádobovým systémem.
Protože jsem už poměrně dlouho platonicky pokukoval po hrncích se spodní výpustí od německého výrobce Craft Hardware, nebylo tentokrát co řešit. Už jen z toho důvodu, že na jejich stránkách jsem si byl schopen nakonfigurovat sestavu v podstatě přesně odpovídající mé původní varně vycházející z The Electric Brewery. Tudíž změna nebude revoluční ani evoluční, nýbrž v podstatě pouze smrskflační (pozor - nové moderní slovo).
Následuje pár mých osobních poznámek
- Prvotní konfiguraci jsem se snažil udržet v minimalistické verzi s tím, že během používání zjistím, co by mi vyhovovalo a co bude potřeba dokoupit.
- Typickým příkladem je napojení hadic pomocí clamp spojek - už teď mám pocit, že aspoň některé časem vyměním za nějaký type rychlospojek (možná QuickDisconnect jako na nedokončené varně, možná Clamp, ...)
- Do nepoužitého otvoru v Mash Tun osadím analogový teploměr (kvůli manuální kontrole teploty).
- Na spodní výpustní ventily asi přidám nerez koleno, aby vývod z hrnců směřoval směrem dopředu.
- Pumpy a chladicí spirálu jsem původně plánoval připevnit k desce stolu (ať už na horní nebo na spodní stranu), popřípadě na nějaké držáky pod stůl, ale jsou natolik těžké, že je asi nechám volně položené na stole. Nebude to sice prďácké, ale bude se s nimi lépe manipulovat.
- „České“ elektrické koncovky z topných těles jsem ušmiknul a vyměnil za koncovky C20 (pasující do kontrolního panelu). Pro pumpy pak má panel koncovky C14, ale i němcům asi bylo líto odstřihávat schuko koncovky z drahých Riptide pump a přidali k nim kabelové redukce. Nicméně ty poměrně silně přispívají ke kabelovému chaosu kolem varny, takže nakonec asi vyměním koncovky i u pump.
- Zatím ještě nevím, jak se poperu s kaly po chmelovaru. Doufám, že se mi je podaří „odstřelit“ spodem. Ať už před chlazením, nebo po něm, nebo kombinací obou postupů.
- Hlavní problém je pak spíš mentálního charakteru. Vždy jsem byl zvyklý na uspořádání varny „zprava doleva“, tj. vpravo horká voda, uprostřed scezovačka, vlevo chmelovar. Myslím, že i uspořádání otvorů v Craft Hardware hrncích odpovídá tomuto způsobu použití. Ovládací panel (anglický - ehm) je však uspořádán opačně, tj. vlevo HLT, uprostřed MT a vpravo BK.